February 15th, 2013

Day One of Wrestling Tourney Completed

Staff Report


Day One of Wrestling Tourney Completed
St. Xavier wrestling team / photo from www.saintx.com

Trinity and St. Xavier hunting for state titles

St. Xavier and Trinity are still in the hunt for the state championship after day one of the KHSAA Wrestling State Tournament at the Kentucky Horse Park in Lexington.

Union County (80.5 points) and Campbell County (74.5) lead the way, but the Tigers (70.5) and Shamrocks (60.0) aren’t far behind.  

Seven Tigers, six Shamrocks and Jordan Willenborg of Holy Cross can contend for state titles when day two starts at 8 a.m. Saturday.

Team Standings

  1. Union County (80.5)
  2. Campbell County (74.5)
  3. Tigers (70.5)
  4. Shamrocks (60.0)
  5. Simon Kenton (57.0)
  6. Moore (54.5)
  7. Johnson Central (53.0)
  8. Oldham County (52.5)
  9. Woodford County (49.5)
  10. Ryle (46.0)

Individual Results

106 Pound Class

Championship First Round

  • Jacob Dodd (Wayne County) 44-9 won by decision over Hunter Baum (Holy Cross (Louisville)) 37-6 (Dec 5-3)
  • A.j. Bindner (St. Xavier) 27-7 won by pin over Jordan Denslow (Male) 37-19 (Pin 5:56)

Round Two Championship

  • A.j. Bindner (St. Xavier) 27-7 won by major decision over Colin Roth (Walton-Verona) 34-13 (Maj 13-2)

113 Pound Class

Championship First Round

  • Derek Wiley (Conner) 29-9 won by decision over Stephen Matheny (Trinity (Louisville)) 13-9 (Dec 8-6)
  • Michael Beets (St. Xavier) 13-10 won by major decision over Garrett Mccloud (Johnson Central) 31-9 (Maj 13-4)

Round Two Championship

  • Nathan Boston (Woodford County) 48-0 won by pin over Michael Beets (St. Xavier) 13-10 (Pin 1:46)

120 Pound Class

Championship First Round

  • Max Korfhage (St. Xavier) 15-5 won by decision over Jared Coffell (Central Hardin) 32-18 (Dec 8-3)
  • Keegan Duncan (Trinity (Louisville)) 43-5 won by pin over Michael Kuchenbrod (Danville) 8-11 (Pin 1:08)

Round Two Championship

  • Max Korfhage (St. Xavier) 15-5 won by decision over Quentin Newkirk (Fairdale) 36-9 (Dec 6-2)
  • Keegan Duncan (Trinity (Louisville)) 43-5 won by pin over Devin Seebold (North Bullitt) 32-7 (Pin 1:32)

126 Pound Class

Championship First Round

  • Hudson Heidorf (Trinity (Louisville)) 35-9 won by tech fall over Camerin Cole (Christian County) 25-24 (TF 17-2)
  • Nathan Thompson (DeSales) 38-5 won by tech fall over Colton Mott (Harrison County) 11-7 (TF 18-2)
  • Nathan Haddad (St. Xavier) 16-6 won by pin over Wade Beeler (Meade County) 28-10 (Pin 5:35)

Round Two Championship

  • Hudson Heidorf (Trinity (Louisville)) 36-9 won by decision over Jacob Erdman (Ryle) 29-13 (Dec 10-3)
  • John Shirkey (Oldham County) 31-4 won by decision over Nathan Thompson (DeSales) 38-6 (Dec 4-2)
  • Joey Parrott (Simon Kenton) 44-4 won by tech fall over Nathan Haddad (St. Xavier) 16-7 (TF 17-2)

132 Pound Class

Championship First Round

  • Austin Miller (DeSales) 16-4 won by pin over Jonathon Little (North Hardin) 26-25 (Pin 4:22)
  • Connor Wilkerson (Oldham County) 51-2 won by tech fall over Elijah Allgeier (St. Xavier) 8-8 (TF 15-0)
  • Ben Barton (Trinity (Louisville)) 36-12 won by pin over Easton Schneider (South Oldham) 4-11 (Pin 3:00)

Round Two Championship

  • Kyle Lawson (Woodford County) 45-1 won by pin over Austin Miller (DeSales) 16-5 (Pin 1:32)
  • Ben Barton (Trinity (Louisville)) 37-12 won by pin over Cecil Nevels (Wayne County) 42-7 (Pin 2:55)

138 Pound Class

Championship First Round

  • Noah Allgeir (St. Xavier) 21-16 won by tech fall over John Reitnauer (North Oldham) 40-17 (TF 21-4)
  • Colton Elkins (DeSales) 30-12 won by decision over Marques Fleet (John Hardin) 28-7 (Dec 8-6)
  •  Ian Kahl (Trinity (Louisville)) 42-4 won by tech fall over Blake Cundiff (Male) 33-13 (TF 21-3)

Round Two Championship

  • Chad Edwards (Pleasure Ridge Park) 44-2 won by pin over Noah Allgeir (St. Xavier) 21-17 (Pin 3:04)
  • Ian Kahl (Trinity (Louisville)) 43-4 won by major decision over Colton Elkins (DeSales) 30-13 (Maj 13-4)

145 Pound Class

Championship First Round

  • Justin Lampe (St. Xavier) 44-0 won by pin over Jay Layne (Ashland Blazer) 22-15 (Pin 2:32)
  • Jon Belk (Ryle) 37-12 won by decision over Cody Webb (Trinity (Louisville)) 24-11 (Dec 6-3)

Round Two Championship

  • Justin Lampe (St. Xavier) 45-0 won by tech fall over Jacob Bennett (Ohio County) 4-2 (TF 21-6)

152 Pound Class

Championship First Round

  • Clayton Smith (Trinity (Louisville)) 35-14 won by major decision over Elijohn Kaindu (Bryan Station) 21-6 (Maj 13-0)
  • Nick Mcintosh (Oldham County) 34-4 won by pin over Josh Garner (DeSales) 22-19 (Pin 1:45)
  • Dominic Lampe (St. Xavier) 39-5 won by pin over Colin Coy (Harrison County) 24-15 (Pin 0:49)

Round Two Championship

  • Clayton Smith (Trinity (Louisville)) 36-14 won by decision over Christopher Cash (Southern) 25-8 (Dec 4-2)
  • Dominic Lampe (St. Xavier) 40-5 won by pin over Geovonnie Bacon (Fern Creek) 30-15 (Pin 3:41)

160 Pound Class

Championship First Round

  • Gabe Mcilrath (Montgomery County) 47-2 won by pin over Lucas Miozza (Trinity (Louisville)) 37-17 (Pin 0:15)
  • Gabriel French (St. Xavier) 25-4 won by tech fall over Michael Kollar (Fern Creek) 2-3 (TF 21-4)

Round Two Championship

  • Gabriel French (St. Xavier) 26-4 won by decision over Dallin Tritapoe (Boyle County) 25-9 (Dec 9-3)

170 Pound Class

Championship First Round

  • Noah Bauer (St. Xavier) 37-10 won by pin over Derek Hicks (Simon Kenton) 25-17 (Pin 5:44)
  • Lane Jones (Walton-Verona) 45-5 won by pin over Trevor Fultz (Trinity (Louisville)) 26-9 (Pin 1:02)

Round Two Championship

  • Noah Bauer (St. Xavier) 38-10 won by pin over Collin Portman (North Oldham) 43-14 (Pin 4:19)

182 Pound Class

Championship First Round

  • Brandon Pledger (St. Xavier) 35-5 won by decision over Gage Jones (Newport) 31-17 (Dec 10-3)
  • Bj Carman (LaRue County) 54-1 won by pin over Tate Smith (Trinity (Louisville)) 13-14 (Pin 1:30)

Round Two Championship

  • Brandon Pledger (St. Xavier) 36-5 won by pin over Aaron King (Johnson Central) 25-15 (Pin 0:39)

195 Pound Class

Championship First Round

  • Wade Holtsclaw (John Hardin) 31-1 won by pin over Steven Stickrod (Trinity (Louisville)) 28-13 (Pin 4:05)
  • Konner Thompson (St. Xavier) 32-11 won by pin over Charles Saling (Central Hardin) 32-16 (Pin 1:31)
  • Jordan Willenborg (Holy Cross (Louisville)) 24-7 won by pin over Grant Krueger (Ashland Blazer) 26-12 (Pin 1:37)

Round Two Championship

  • Konner Thompson (St. Xavier) 33-11 won by decision over Jose Rebolledo (Franklin County) 19-4 (Dec 6-0)
  • Jordan Willenborg (Holy Cross (Louisville)) 25-7 won by decision over Will Conard (North Oldham) 28-9 (Dec 10-3)

220 Pound Class

Championship First Round

  • John Crawford (St. Xavier) 25-20 won by pin over Austin Muntz (Boyle County) 33-11 (Pin 3:56)

Round Two Championship

  • Anthony Jennings (Fairdale) 34-2 won by major decision over John Crawford (St. Xavier) 25-21 (Maj 13-0)

285 Pound Class

Championship First Round

  • Bobby Bryant (Trinity (Louisville)) 37-1 won by pin over Brad Weber (Ryle) 22-14 (Pin 1:16)

Round Two Championship

  • Bobby Bryant (Trinity (Louisville)) 38-1 won by pin over Zach Troxell (Wayne County) 44-3 (Pin 5:14)

 

 

Recent Articles