March 3rd, 2013

CSAA Swim Meet Results for 5th-8th Grade

Block_screenshot 2018-10-06 at 2

Conor Revell

Managing Editor


CSAA Swim Meet Results for 5th-8th Grade
swimmer heads toward the finish line / photo by Conor Revell

Hundreds of swimmers gather for city championship meet

On Saturday the CSAA held its annual swim at the Ralph B. Wright Natatorium at U of L’s campus.

Holy Trinity won the girls, came in second in the boys, and won the overall swim meet. Sacred Heart Model School placed first in the boys meet and came in second overall.

Both Holy Trinity and Sacred Heart Model School had four first place finishers in four events in the fifth through eighth grade meet.

New records were set by Alli Erena (50 yard free),  Will Tarvestad (50 yard free), and Tonner DeBeer (50 yard fly).

In the girls fifth and sixth grade 200 freestyle relay, Tori Hill, Emma Pagni, Allison Bauer, and Alli Erena  of Holy Trinity set a new record by clocking a 1:49:41.

Here are your results for the fifth through eighth grade meet: An * signifies that a record was broken.

Overall Girls

  • 1. Holy Trinity (578)
  • 2. St Patrick (530)
  • 3. Sacred Heart Model School (394)

Overall Boys

  • 1. Sacred Heart Model School (579)
  • 2. Holy Trinity (527)
  • 3. St. Agnes (324)

Boys and Girls Combined

  • 1. Holy Trinity (1105)
  • 2. Sacred Heart Model School (973)
  • 3. St. Patrick (829)

Girls 50 Yard Free -5th Grade

  • 1. AGNES Barry Maloney (28.04)
  • 2. AGNES Emma Jury (28.38)
  • 3. SMM Eliza Moorman (29.83)

Boys 50 Yard Free -5th Grade

  • 1. SHMS Sungmin Kang (28.90)
  • 2. AGNES Max Steiden (30.47)
  • 3. SHMS Spencer Allen (3 30.64)

Girls 50 Yard Free -6th Grade

  • 1. HT Alli Erena (25.45*)
  • 2. AGNES Claire McAtee (26.57)
  • 3. HT Tori Hill (27.21)

Boys 50 Yard Free -6th Grade

  • 1. SMA 6 Will Tarvestad (24.05*)
  • 2. HT Hunter Tapp (26.23)
  • 3. SHMS Brandt Wilhelm (27.27)

Girls 50 Yard Breast -5th Grade

  • 1. SMM Maddie Fischer (37.25)
  • 2. HS Olivia Mayer (41.51)
  • 3. MICH Emma Raque (42.18)

Boys 50 Yard Breast -5th Grade

  • 1. SHMS Patrick Brooks 41.80
  • 2. SHMS Connor Utter 43.90
  • 3. AGNES Luke Voss 48.36

Girls 50 Yard Breast -6th Grade

  • 1. HT Emma Pagni (36.71)
  • 2. SMA Jordan Schmidt (37.14)
  • 3. PAT Madeline Haara (37.80)

Girls 50 Yard Free -7th Grade

  • 1. SHMS Isabel Carrico (26.70)
  • 2. HT Ellie Masterson (26.73)
  • 3. PAT Elle Blincoe (27.97)

Boys 50 Yard Free -7th Grade

  • 1. PAT Bailey Cox (26.05)
  • 2. AGNES Patrick Schaefer (26.48)
  • 3. ST.AL Connor Guy (28.62)

Girls 50 Yard Free -8th Grade

  • 1. AGNES Colleen McDermott (26.25)
  • 2. HT Mia Capozzoli (27.40)
  • 3. HS Emma Doherty (27.60)

Boys 50 Yard Free -8th Grade

  • 1. STJ Ben Godfrey (24.72)
  • 2. LEO Christopher Hurst (25.59)
  • 3. HT Nico Pagni (25.67)

Girls 50 Yard Fly -7th Grade

  • 1. SMM Tonner DeBeer (27.07*)
  • 2. ST.AL Maddie Hall (29.94)
  • 3. SHMS Kristin Adams (30.34)

Boys 50 Yard Fly -7th Grade

  • 1. PAT Dominic Tomchek (26.77)
  • 2. AGNES Michael Eastman (27.12)
  • 3. AGNES Dane Rueff (28.77)                   

Girls 50 Yard Fly -8th Grade

  • 1. PAT Madison McKim (26.77)
  • 2. GAB Abby Reburn (32.76)
  • 3. SHMS Emma Steele (33.65)

Boys 50 Yard Fly -8th Grade

  • 1. SHMS Keefer Barnum (27.37)
  • 2. STJ TJ Dugan (27.96)
  • 3. LEO Peter Hurst (28.00)

Girls 5-6 200 Yard Free Relay

  • 1. HT Tori Hill, Emma Pagni, Allison Bauer, Alli Erena (1:49*)
  • 2. AGNES Barry Maloney, Emma Jury, Emmie Jackson, Claire McAtee (1:53.78)
  • 3. PAT Emily Lewantowicz, Madeline Haara, Sophie Ritzenthaler, Scout Hoffmeier (1:54.82)

Boys 5-6 200 Yard Free Relay

  • 1. HT Jude Carlon, Brevik Heitmann, Daniel Tafel, Hunter Tapp (1:55.66)
  • 2. SHMS Connor Utter, Patrick Brooks, Max Brown, John Keifer (1:57.76)
  • 3. SHMS Brandt Wilhelm, Sungmin Kang, Spencer Allen, Baylor Barnum (2:00.28)

Girls 7-8 200 Yard Free Relay

  • 1. PAT Lexi Hernandez, Elle Blincoe, Hadley Magre, Madison McKim (1:49.41)
  • 2. SHMS Isabel Carrico, Mary Charles Leasure, Isabel Wagner, Kristin Adams (1:49.66)
  • 3. HT Ellie Masterson, Tara Johnson, Nicole Meyer, Mia Capozzoli (1:50.34)

Boys 7-8 200 Yard Free Relay Boys

  • 1. STJ TJ Dugan, Hayden Sosh, JJ Bellware,  Ben Godfrey (1:44.24)
  • 2. SHMS Clayton Allen, Paul Oberst, Brandt Wilhelm, Keefer Barnum (1:47.94)
  • 3. AGNES Patrick Schaefer, Dane Rueff, Spencer Fowle, Michael Eastman (1:49.52)

 

 

Recent Articles