February 21st, 2014

St. X third, Trinity fifth at state wrestling

Block_screenshot 2018-10-06 at 2

Conor Revell

Managing Editor


St. X third, Trinity fifth at state wrestling
Trinity's Ian Kahl (right) won twice at 145 pounds / staff photo by Conor Revell

Defending state champion St. Xavier is in third place after Friday’s first day of the KHSAA wrestling state tournament at the Kentucky Horse Park in Lexington.

The Tigers have 66.5 points and trail Union County (76.5) and Campbell County (67).

Trinity is fifth with 52 points.

The championships will end Saturday night. Competition begins with wrestle backs at 9 a.m., with finals in the evening.

Here are the individuals from Louisville-area Catholic schools who are still in contention for a state championship.

106-pound weight class

First round – Austin Cook (St. X) pinned Adam Yashinto (Doss), 1:13.  Second round – Cook pinned Jacob Dodd (Wayne County), 3:53.

113 pounds

First round – A.J. Bidner (St. X) pinned Chris Vaske (Boyle County), 4:38. Second Round – Bidner pinned Derrick Soper (Bryan Station), 3:27.

120 pounds

First round – Michael Beets (St. X) d. Dylan Gray (Caldwell County), 3-1. Second round – Beets d. Zach Phillips (Danville), 7-5.

126 pounds

First round – Dallas Miles (St. X) d. Lucas McCain (Boyle County), 6-2.  Second round – Miles d. Chris Beeler (Meade County), 5-4.

First round – Keegan Duncan (Trinity) pinned Stephen Ensor (Tates Creek), 2:57. Second round – Duncan d. Trent Johnson (John Hardin), 10-0.

132 pounds

First round – Hudson Heidorf (Trinity) pinned Chris McDaniel (Anderson County), 5:57. Second round – Heidorf d. Alex Shkraba (Montgomery County), 20-5.  

138 pounds

First round – Nathan Thompson (DeSales) pinned Cole Kirkland (Ryle), 1:44. Second round – Thompson pinned Brian Hedrick (Fort Campbell), 3:36.

First round – Benjamin Barton (Trinity) d. Bradley Fryman (Graves County), 16-4. Second round – Barton d. Raymundo Perez (LaRue County), 5-3.

145 pounds

First round – Ian Kahl (Trinity) pinned Tristin Badida (Conner), 5:40.  Second round – Kahl d. Trey Woodley (Montgomery County), 18-2.

152 pounds

First round – Justin Lampe (St. X) d. Eli Sowder (Scott), 22-7. Second round – Lampe d. Sam Gnadinger (Oldham County), 18-5.

160 pounds

First round – Dominic Lampe (St. X) pinned JeanPaul Parragav (South Oldham), 0:27. Second round – Lampe pinned Colton Miller (Montgomery County), 0:47.

182 pounds

First round – Tyler Frankrone (Trinity) pinned Josh Hill (North Oldham), 1:08. Second round – Frankrone pinned Gage Jones (Newport), 3:02.

 

 

Recent Articles