February 23rd, 2015

The week ahead: District tournaments start

Block_screenshot 2018-10-06 at 2

Conor Revell

Managing Editor


The week ahead: District tournaments start
Holy Cross is in the 21st District Tournament / file photo by Josh Fischer

The winter sports season is coming to a close. Basketball district tournaments start Monday and the swimming state championships start Thursday.

Some of the key elimination games for this week’s district tournaments include Presentation vs. Central, DeSales vs. Western, and the Holy Cross boys’ vs. Fairdale.

Sacred Heart and St. Xavier are favorites to win state swimming titles this weekend at  the University of Louisville Natatorium.

Here’s schedule for the week:

BOYS’ BASKETBALL

SIXTH REGION

21st at Pleasure Ridge Park

* Monday – Beth Haven (5) vs. Valley (4), 7:30 p.m.

* Tuesday Holy Cross (3) vs. Fairdale (2), 7:30 p.m.

* Wednesday – Beth Haven-Valley winner vs. Pleasure Ridge Park (1), 7:30 p.m.

* Friday – Final, 7:30 p.m.

22nd at Western

* Monday – Iroquois (5) vs. Butler (4), 6:30 p.m.

* Tuesday – Western (3) vs. DeSales (2), 6 p.m.; Iroquois-Butler winner vs. Doss (1), 7:30 p.m.

* Thursday – Final, 7:30 p.m.

SEVENTH REGION

26th at Male

* Tuesday – Collegiate (4) vs. St. Xavier (1), 6 p.m.; Brown (3) vs. Male (2), 7:30 p.m.

* Thursday – Final, 7

27th at Atherton

* Tuesday – Atherton (4) vs. Trinity (1), 6 p.m.; Seneca (3) vs. Waggener (2), 7:30 p.m.

* Thursday – Final, 7:30 p.m.

GIRLS’ BASKETBALL

SIXTH REGION

21st at Pleasure Ridge Park

* Monday – Beth Haven (5) vs. Valley (4), 5:45 p.m.

* Tuesday Fairdale (3) vs. Holy Cross (2), 5:45 p.m.

* Wednesday – Beth Haven-Valley winner vs. Pleasure Ridge Park (1), 5:45 p.m.

* Friday – Final, 5:45 p.m.

24th at Mercy

* Monday – Whitefield Academy (5) vs. Jeffersontown (4), 7 p.m.

* Tuesday – Whitefield Academy-Jeffersontown winner vs. Mercy (1), 6 p.m.; Fern Creek (3) vs. Bullitt East (2), 7:30 p.m.

* Thursday – Final, 7 p.m.

SEVENTH REGION

25th at Presentation

* Monday – Shawnee (4) vs. Manual (1), 6 p.m.; Presentation (3) vs. Central (2), 8 p.m.

* Wednesday – Final, 6 p.m.

26th at Male

* Monday Collegiate (3) vs. Assumption (2), 6 p.m.; Brown (4) vs. Male (1), 7:30 p.m.

* Wednesday - Final, 7 p.m.

27th at Atherton

* Monday – Seneca (4) vs. Sacred Heart (1), 6 p.m.; Atherton (3) vs. Waggener (2), 7:30 p.m.

* Thursday – Final, 6 p.m.

SWIMMING at U of L – Saturday

Boys’ state championships: 10 a.m.

Girls’ state championships: 3 p.m.

 

Recent Articles