February 10th, 2017

SHA and Trinity win regional swim titles

Staff Report


SHA and Trinity win regional swim titles
photo from @sha_sports Twitter account / cover photo from Trinity website

Sacred Heart and Trinity won the Region Five boys’ and girls’ swimming titles Thursday night at the University of Louisville’s Natatorium.

The Shamrocks won six events and qualify for the state meet in two weeks.

The Valkyries won a whopping 10 of 12 events. Assumption came in third as a team in the girls.

Here are the state qualifiers. Catholic swimmers are in bold.

BOYS’

Team scores1. Trinity 570.5; 2. Eastern 321; 3. Collegiate 259; 4. Christian Academy 242.5; 5. Ballard 214; 6. Kentucky Country Day 140; 7. Atherton 117; 8. Brown 48; 9. Whitefield Academy 18.

* 200-yard medley relay – 1. Trinity (Hunter Tapp, Cameron Gantt, Jacob Dray, Jacob Bibeau) 1:37.60; 2. Christian Academy 1:39.04.

*200 freestyle – 1. Ben Smith (Trinity) 1:51.04; 2. Taylor Owen (Trinity) 1:51.54.

*200 individual medley – 1. Grayson Schroering (Collegiate) 1:56.11; 2. William Kemp (Eastern) 1:57.25.

*50 freestyle – 1. Hunter Tapp (Trinity) 21.32; 2. (tie) Cameron Gantt (Trinity), Broder Magnuson (Christian Academy) 22.95.

* Diving – 1. Jacob Lyons (Ballard) 329.70; 2. Michael Fisher (Trinity) 310.00.

* 100 butterfly – 1. Nicolas Albiero (Christian Academy) 48.19; 2. Alex Brehm (Collegiate) 52.29.

* 100 freestyle – 1. Hunter Tapp (Trinity) 46.70; 2. Luke Bunnell (Trinity) 49.28.

* 500 freestyle – 1. Taylor Owen (Trinity) 5:00.20; 2. Ben Smith (Trinity) 5:03.46.

* 200 freestyle relay – 1. Trinity (Hunter Tapp, Ryan Greer, Luke Bunnell, Jacob Bibeau) 1:29.42; 2. Christian Academy 1:29.77.

* 100 backstroke – 1. Nicolas Albiero (Christian Academy) 48.86; 2. William Kemp (Eastern) 54.17.

* 100 breaststroke – 1. Grayson Schroering (Collegiate) 58.74; 2. Jacob Burd (Christian Academy) 59.03.

* 400 freestyle relay – 1. Trinity (Logan Thomas, Jacob Dray, Luke Bunnell, Jacob Bibeau) 3:24.54; 2. Collegiate 3:26.25.

* Most Outstanding Swimmer – Nicolas Albiero (Christian Academy).

* Coach of the Year – Tim Hill (Moore).

* Sportsmanship Award – William Kemp (Eastern).

* All-Region – Hunter Tapp, Ben Smith, Taylor Owen (Trinity); Nicolas Albiero, Jacob Burd (Christian Academy); Grayson Schroering, Alex Brehm (Collegiate); William Kemp (Eastern); Jacob Lyons (Ballard).

GIRLS’

Team scores1. Sacred Heart 663; 2. Christian Academy 342.5; 3. Assumption 236; 4. Collegiate 235.5; 5. Ballard 180; 6. Eastern 167; 7. Kentucky Country Day 117; 8. Atherton 55; 9. Brown 52; 10. Mercy 44; 11. Whitefield Academy 12.

* 200-yard medley relay – 1. Sacred Heart (Tonner DeBeer, Claire Donan, Brooke Forde, Allison Bauer) 1:43.94; 2. Christian Academy 1:46.77.

* 200 freestyle – 1. Brooke Forde (Sacred Heart) 1:47.68; 2. Sophia Miller (Sacred Heart) 1:53.18.

* 200 individual medley – 1. Claire Donan (Sacred Heart) 2:03.71; 2. Ellie Masterson (Sacred Heart) 2:04.35.

* 50 freestyle – 1. Gabriela Albiero (Christian Academy) 23.48; 2. (tie) Hope Clark (Christian Academy), Kaylee Wheeler (Collegiate) 24.24.

* Diving – 1. Mary Ross (Sacred Heart) 377.40; 2. Paisley Simmons (Eastern) 338.25.

* 100 butterfly – 1. Tonner DeBeer (Sacred Heart) 54.67; 2. Gabriela Albiero (Christian Academy) 57.24.

* 100 freestyle – 1. Allison Bauer (Sacred Heart) 53.12; 2. Hope Clark (Sacred Heart) 53.28.

* 500 freestyle – 1. Brooke Forde (Sacred Heart) 4:49.52; 2. Sophia Miller (Sacred Heart) 5:05.20.

* 200 freestyle relay – 1. Sacred Heart (Mary McAtee, Alli Erena, Barry Maloney, Claire Donan) 1:39.03; 2. Ballard 1:41.90.

* 100 backstroke – 1. Tonner DeBeer (Sacred Heart) 56.41; 2. Ellie Masterson (Sacred Heart) 57.13.

* 100 breaststroke – 1. Kaylee Wheeler (Collegiate) 1:03.08; 2. Rachel Howard (Christian Academy) 1:04.26.

* 400 freestyle relay – 1. Sacred Heart (Tonner DeBeer, Sophia Miller, Allison Bauer, Brooke Forde) 3:29.95; 2. Collegiate 3:34.31.

* Most Outstanding Swimmer – Brooke Forde (Sacred Heart).

* Coach of the Year – Pat Padron (Fern Creek).

* Sportsmanship Award – Sarah Offutt (Mercy).

* All-Region – Brooke Forde, Tonner DeBeer, Claire Donan, Ellie Masterson, Mary Ross, Allison Bauer (Sacred Heart); Kaylee Wheeler (Collegiate); Gabriela Albiero, Rachel Howard (Christian Academy).

 

Recent Articles