June 14th, 2017

HC and Trinity players named to All-State team

Block_0 conor revell

Conor Revell

Staff Writer


HC and Trinity players named to All-State team
Trinity's Brody Heil was the only LCSN player named to the first-team / photo by Caroline Heil

Players from Holy Cross and Trinity were named to the All-State team by the Kentucky High School Baseball Coaches Association.

Trinity’s Brody Heil was the only LCSN player named to the first team. He helped guide the Rocks to their first state tournament appearance in eight years.

His teammates Brandon Pfaadt and Matt Higgins were named to the second team. Holy Cross star Ray Steilberg was given honorable mentions after helping the Cougars win their first All “A” State Baseball title in school history.

First team: Luke Seed (McCracken County), Justin Hallum (Madisonville-North Hopkins), Wyatt Stevenson (Christian County), Maddex Richardson (Owensboro Catholic), Davion Downey (Warren East), Luke Brown (Bowling Green), Garrett Schmeltz (Pleasure Ridge Park), Jo Adell (Ballard), Gavin Sullivan (Eastern), Brody Heil (Trinity), Tanner Johnson (South Oldham), Chris Seng (Oldham County), Joe Boyle (North Oldham), Cory Franzen (Campbell County), Cam Hill (Scott County), Brian Baxa (Danville), Trae Harmon (Somerset), Mason Hazelwood (Mercer County), Geordon Blanton (Johnson Central), Braxton Kelly (Johnson Central), Gage Hughes (Greenup County), Ben Jordan (West Carter).

Second team: Shane Burns (Caldwell County), Jacob Mulcahy (Owensboro Catholic), Kaleb Justice (Logan County), Tyler Stahl (Bowling Green), Dominick Lawson (Nelson County), T.J. Graves (Washington County), Dallas Glass (Pleasure Ridge Park), Noah Thompson (Male), Brandon Pfaadt (Trinity), Matt Higgins (Trinity), Will Moriarty (South Oldham), Cam Masterson (North Oldham), Ben France (Covington Catholic), Drew Rom (Highlands), Ryan Davis (Paris), Thomas Bennett (Western Hills), Jack Ockerman (Woodford County), Trip Lockhart (Lexington Catholic), Brady Bowling (Lafayette), Trace Willhoite (Scott County), Ryan Smith (Hazard), Andrew Sharp (East Carter).

Third team: Lofton Pigg (Calloway County), Hunter Combs (Muhlenberg County), Brennen Krahwinkel (Apollo), Lucan Bault (Russell County), Brayton Scales (Russell County), Jackson Campbell (Logan County), Logan Bowen (Bowling Green), Andrew Spaulding (Marion County), Nick Rucker (Pleasure Ridge Park), Blake Benz (North Bullitt), Ethan Doty (Highlands), Max Epplen (St. Henry), Nick Craddock (Conner), Nick Nelson (Mason County), Jake Ware (Clark County), Eddie Satisky (Lafayette), Bull Bennett (Somerset), Jack Capobianco (North Laurel), Dalton Cornett (Knott County Central), Scott Stapleton (Prestonsburg), Harlan Carter (Rowan County), Braden Wyatt (Boyd County).

Honorable mention: John McCauley (St. Mary), Will Brian (Meade County), Blake Graham (Butler County), Daulton Shoemake (Glasgow), Ethan Johnson (Fern Creek), Ray Steilberg (Louisville Holy Cross), Matthew Ellis (Shelby County), Brian Wells (Newport Central Catholic), Logan Castleman (Beechwood), Jake Wester (Covington Holy Cross), Austin Crawford (Bracken County), Paul Wise (Montgomery County), Issac Fryman (Nicholas County), Austin Shepard (Paul Dunbar), Cameron Stiglich (Sayre), Jordan Fox (Scott County), Cole Brock (Corbin), Jacob Nelson (Knox Central), Nick Conley (Russell).

 

Recent Articles